Ekonomi

Türkiye’de ilk kez İklim Kliniği açıldı

İSTANBUL (İGFA) – Yaşadığımız yüzyılın sorunu olan iklim krizi, her geçen gün daha acil bir şekilde ele alınması gereken bir kriz haline geliyor. Artık küresel ölçekte etkileri hissedilen kriz, sağlık açısından da değerli bir risk oluşturuyor.

Bu ilişkiden doğan İklim Kliniği, “İklim krizi aynı zamanda acil müdahale edilmesi gereken bir sağlık krizidir” diyen Yuvam Dünya Derneği öncülüğünde Hacettepe Üniversitesi ve Koç Üniversitesi iş birliği ile kurulmuştur. prof. Dr. Emine Didem Kiraz Konutçu, Prof. Dr. Mine Durusu Tanrıöver, Prof. Dr. Levent Kurnaz, Prof. Dr. Melih Elcin, Prof. Dr. Utku Perktaş, Prof. Cansin Sackesen, Dr. Zeynep Komesli ve Dr. Burçin İkiz gibi Türkiye’nin değerli bilim insanlarının bilim kurulunda yer aldığı İklim Kliniği projesi ilk etkinliğinde sağlık bilimleri öğrencilerini liderliğe taşıyor. rol.

İklim Kliniği: Sağlık Bilimleri Konferansı adı altında 20 Mayıs’ta ücretsiz ve online olarak gerçekleştirilecek konferansta, önde gelen bilim insanları, sanatçılar, iletişimciler ve uzmanlar sağlık bilimleri öğrencilerine “iklim krizi neden bir sağlık krizidir” anlatacak. . Kerem Bürsin, Nil Karaibrahimgil ve Buket Uzuner gibi alanında yenilikçi ve uzmanların yanı sıra yerli ve yabancı değerli bilim insanlarının katılacağı konferansta, sağlık bilimleri öğrencilerinin iklim krizindeki rolü tartışıldı. kuşağımız tartışılacak.

İlk faaliyetini Viatris, Sanofi, Menarini ve Imuneks Farma temelinde gerçekleştiren İklim Kliniği; Öğrenci konferansının ardından, özel sağlık araştırmaları, müfredat projeleri, özel iklim sağlık okulları ve dönüşüm projeleri ile sağlık alanında yer alan herkesin iklim kriziyle baş etme yeteneğini geliştirmeyi ve krizin etkilerine karşı direncini artırmayı hedefliyor. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu