Haber

Suudi Arabistan ve Kuveyt, Danimarka’da Kur’an-ı Kerim’in yakılmasını kınadı

Suudi Arabistan ve Kuveyt, Danimarka’da aşırı sağcı Katı Parti’nin (Stram Kurs) lideri Rasmus Paludan’ın Kur’an-ı Kerim’i yakmasını kınadı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Danimarka’da aşırı sağcı Paludan’ın Kur’an-ı Kerim yakmasına tepki olarak, “dünya çapında milyonlarca Müslüman’ın duygularına yönelik yeni bir provokatif eylem.” ifadeler kullanılmıştır.

Bazı Avrupa başkentlerinde ifade özgürlüğü bahanesiyle protestoların tekrarlandığı belirtilen açıklamada, bu uygulamaların durdurulmasına yönelik net bir tepkinin olmadığı vurgulandı.

Açıklamada, Suudi Arabistan’ın “aşırılık yanlısı ihlallerin yaşandığı tüm Avrupa hükümetlerini bu uygulamalara acilen karşı çıkmaya” çağırdığı kaydedildi.

Kuveyt

Kuveyt Dışişleri Bakanı Salim Abdullah el-Cabir el-Sabah, Kuveyt haber ajansı KUNA’da yayımladığı açıklamada, ülkesinin bu olayı şiddetle kınadığını ifade etti.

Sabah, ilgili ülke hükümetlerini, Müslümanların sembollerine ve kutsallığına yönelik bu menfur eylemlerin ve tekrarlanan suiistimallerin durdurulması ve faillerin hesap vermesi için acil ve ciddi adımlar atmaya çağırdı.

İsveç’te 21 Ocak’ta Stockholm’deki Türkiye Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim yakan Paludan, dün Danimarka polisinin izniyle aynı provokasyonu Kopenhag’daki Türkiye Büyükelçiliği önünde gerçekleştirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu