Ekonomi

New York borsası düşüşle kapandı

Kapanışta Dow Jones endeksi yüzde 0,11 düşüşle 33.646,50 puan oldu. S&P 500 endeksi yüzde 0,41 düşüşle 4.091,95 puana, Nasdaq endeksi yüzde 0,85 düşüşle 11.929,34 puana geriledi.

Ülkede bugün açıklanan enflasyon bilgileri beklentilerin altında kalmasına rağmen, FOMC’nin son toplantı tutanaklarının resesyon dalgalanmalarını artırmasıyla borsalar günü negatif tamamladı.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) son toplantısına ait tutanaklar, Fed yetkililerinin Mart toplantısında faiz oranını sabit tutmayı değerlendirdiğini ancak son kararın 25 baz puanlık artış yönünde olduğunu ortaya koydu.

Tutanaklarda, Fed yetkililerinin bankacılık sektöründeki son gelişmelerin olası etkileri göz önünde bulundurularak yıl sonunda ılımlı bir resesyon öngördüğü belirtildi.

Mart ayında yurt içinde Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) aylık bazda yüzde 0,1, yıllık bazda ise yüzde 5 artarak piyasa beklentilerinin altında gerçekleşti.

Değişken enerji ve gıda fiyatlarını içermeyen çekirdek TÜFE de Mart ayında aylık yüzde 0,4 ve yıllık yüzde 5,6 arttı.

ABD Lideri Joe Biden, Mart ayı TÜFE raporuna ilişkin değerlendirmesinde, “Bugünkü rapor, 12 aylık enflasyonun Mayıs 2021’den bu yana en düşük seviyesinde olmasıyla birlikte, enflasyonla mücadelemizde devam eden ilerlemeyi gösteriyor.” sözünü kullandı.

Enflasyonun geçen yaz kaydedilen zirveden yüzde 45 düştüğünü kaydeden Biden, akaryakıt fiyatlarının yaza göre 1,40 doların üzerinde düştüğünü ve piyasa fiyatlarının Eylül 2020’den bu yana ilk kez düştüğünü vurguladı.

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, Fed yetkililerinin açıklamalarını takip ederken, enflasyonun yavaşladığını ancak halen Fed’in yüzde 2 hedefi doğrultusunda düşmediğini belirtti.

Enflasyonun hedeflere dönmesinin birkaç ay daha süreceğini belirten Barkın, talepteki soğumaya rağmen enflasyonun “kırıldığına” dair bir emare görmediğini kaydetti.

San Francisco Fed Lideri Mary Daly de enflasyonu düşürmek için daha fazla politika sıkılaştırmaya ihtiyaç duyulabileceğini, ancak ekonominin faiz oranları artırılmadan yavaşlamaya devam edebileceğini düşünmek için iyi nedenler olduğunu söyledi.

Yıl sonunda enflasyonun yüzde 3’ün biraz üzerinde olmasını beklediğini kaydeden Daly, siyasetteki sıkılaşmanın her toplantıda faiz artırımı beklemedikleri bir noktaya geldiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu