Haber

NATO Genel Sekreteri Kuzey Kore’nin Uydu Fırlatma Girişimini Kınadı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Kuzey Kore’nin balistik füze teknolojisi kullanarak askeri uydu fırlatma girişimini kınadı.

Girişimi şiddetle kınadığını belirten Stoltenberg, yaptığı yazılı açıklamada, “Bu, gerilimi artırmakta, bölge ve ötesinin güvenliği açısından ciddi riskler oluşturmaktadır. Birden fazla Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararını açıkça ihlal etmektedir.” ifadesini kullandı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“NATO, Kuzey Kore’yi bu provokatif eylemleri durdurmaya ve Kore Yarımadası’nın sürdürülebilir barışı ve tam ve doğrulanabilir bir şekilde nükleer silahlardan arındırılmasını sağlamak için diyaloğa geri dönmeye çağırıyor. Bölgedeki yakın ortaklarımız olan Kore Cumhuriyeti ve Japonya’nın yanındayız.”

Kuzey Kore’nin sabah saatlerinde yaptığı uydu fırlatmasının, taşıyıcı roket sistemindeki bir arıza nedeniyle başarısız olduğu bildirildi.

Fırlatma, Kuzey Kore’nin 2016’dan bu yana 6. başarısız uydu fırlatma girişimi oldu.

Pyongyang yönetimi, Japonya ve Uluslararası Denizcilik Örgütü’ne 31 Mayıs ile 11 Haziran ortası arasında bir uydu fırlatacağını bildirmişti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, nükleer silah programı nedeniyle uygulanan yaptırımların bir parçası olarak Kuzey Kore’nin güdümlü füze teknolojisi ile fırlatmasını yasakladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu