Teknoloji

Bill Gates özledi… Yapay zekanın emekli olacağı ilk mesleği açıkladı!

Son zamanlarda yaptığı yapay zeka yatırımıyla ünlenen Microsoft’un kurucusu Bill Gates, yapay zeka chatbot’larının çocukların sadece 18 ayda okumayı öğrenmesine ve yazma becerilerini geliştirmesine yardımcı olacağını söyledi.

Konuyla ilgili açıklamalarına devam eden Bill Gates, yapay zeka öğretmenlerinin insan öğretmenler kadar maliyetli olmayacağını belirtti. Ayrıca bu teknolojinin gelecekte dünyadaki eşitsizlikleri azaltacağını söyledi.

Gates, San Diego’daki ASU+GSV Hill’de “Herhangi bir insan kadar iyi bir öğretmen olurdum”söylenmiş.

SONRAKİ 18 AY DÖNÜM NOKTASI OLARAK GÖRÜLÜYOR

İnsanlara bunu hatırlatan Bill Gates, günümüzün chatbotlarının “okuma ve yazmada inanılmaz akıcılık”sahip olduğunu söyledi.

Gates, bunun yakında öğrencilerin kendi okuma ve yazma becerilerini teknolojinin daha önce hiç yapmadığı bir şekilde geliştirmesine yardımcı olacağını söyledi. Bill Gates röportajında ​​sözlerine devam ederken;

“Önümüzdeki 18 ayı ele alırsak, yapay zekalar öğretmen yardımcısı olarak gelecek ve yazma konusunda geri bildirimde bulunacaklar. O zaman matematikte yapabileceklerimizi artıracaklar.”söz konusu.

“YAPAY ZEKÂ ÖĞRETMENLERİNİN MALİYETİ UCUZ”

Gates, daktilo becerilerini öğretmenin şimdiye kadar bir bilgisayar için son derece sıkıcı bir görev olduğunu belirtti. İnsan öğretmenlerin anlatı yapısı ve düzyazının netliği gibi özelliklere bakarken bilgisayarların bunu yapamayacağını, çünkü bu düzeyde bir analizin geliştiriciler için kodda kopyalamanın zahmetli olduğunu söyledi.

CNBC’nin haberine göre Bill Gates, yapay zeka öğretmenlerinin tek bir insan eğitiminden daha ucuz ve erişilebilir olacağını söyleyerek maliyet faktörüne de vurgu yaptı ve yapay zekanın insan gücünden daha ucuz olacağını vurguladı. Gates sözlerine devam ederken,

“Bu bir kriter olmalı.” Çünkü bir öğretmene erişim birden çok öğrenci için paha biçilmezdir. Hele ki bu öğretmen yaptığınız her şeyi adapte edip hatırladığı ve tüm işlerinize baktığı için.”söz konusu .

DÜNYADAKİ EŞİTSİZLİKLERİ AZALTACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ

Yapay zeka teknolojisine milyarlarca yatırım yapan Bill Gates, bu teknolojinin dünyadaki eşitsizlikleri azaltacağını söylüyor. Mart ayında bir konferansta konuşan Bill Gates, ChatGPT hayranı olduğunu ve arkadaşları geldiğinde onunla oynamayı sevdiğini söyledi.

O ayın ilerleyen saatlerinde, yapay zeka teknolojisinin dünyadaki eşitsizlikleri azaltacağını söyleyerek milyarlarca dolar yatırım yaptığı teknolojiye övgüde bulundu.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu