Sağlık

BAU Medicine’den öğrencilerine 500 bin lira bilimsel destek

İSTANBUL (İGFA) – Üniversiteler sadece verdikleri kaliteli eğitimle değil, öğrencilerine sağladıkları imkanlarla da öne çıkıyor. Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Tıp Fakültesi, hem doktor hem de bilim insanı yetiştirmek amacıyla oluşturduğu Bilim İnsanı Seçme Programı (BİSEP) kapsamında Bilim Eğitimi Vakfı Fonu oluşturdu. Fon, öğrencilere yüzde 100 tıp eğitimi bursunun yanı sıra 500 bin TL’ye kadar maddi destek sağlayacak. Mülakatlar sonucunda belirlenecek adaylar, ilgi alanlarına göre BAU Tıp’ın seçkin akademisyenleri ile buluşacak ve onlara yol gösterecek bilim insanları ile buluşacak.

Yüzde 100 Tıp Eğitimi Bursu ve Fen Öğretimi Ek Bursu ilk 2.000 öğrenci arasında yapılacak mülakatla belirlenecek. Fondan tahsis edilen para; yurt dışı bilim stajları, araştırma giderleri, kongreler, konaklama giderleri gibi öğrencinin rehber öğretmen ile ortak kararı doğrultusunda harcanacaktır.

HEM HEKİM HEM BİLİM SAHİBİ

BAU Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Türker Kılıç, 2012 yılında sadece uygun hekimler yetiştirmeyi değil, yeterli sayıda bilim adamı-hekim yetiştirmeyi hedefleyen bir tıp fakültesi kurduklarını belirterek, 2013 yılında ilk öğrencilerini kabul ettiklerini belirtti. Bu yıl dördüncü öğrenci grubumuzu mezun ettik. Bugüne kadar toplamda 400’ün üzerinde hekim yetiştirdik. Bu süre zarfında bilim insanı seçme ve destekleme fonumuzu hep yönettik ve adını BİSEP koyduk” ve sürecin başlangıç ​​noktasına da değindik.

Kılıç, önceki yıllarda hocalarla öğrencileri buluşturduklarını, fon sayesinde vakfın arttığını belirterek, “Geleceğin bilim adamları ile günümüzün bilim liderleri arasındaki usta-çırak ilişkisine ve akademisyenlerimizin yol göstericiliğine inanıyoruz. fondan sağlanacak mali destek yerine.”

prof. Dr. On yıldır var olan ve her bir öğrencimize atadığımız sosyal mentorlarımız ve bilim mentorlarımız artık öğrencileri de fona yönlendirecek. İlk 2.000 öğrencimiz fondan faydalanacak desek de bu aslında suni bir sınırlamadır. Önemli olan öğrencinin ne derece bilim insanı olabileceği konusunda bizi ikna edebilmesidir” dedi.

haber-gomec.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu