Haber

Almanya, Türklerin oy kullanması için ek sandık kurulmasına izin vermedi

14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği genel seçimleri için yurt dışında kayıtlı vatandaşların oy verme işlemleri saat 08.00 itibariyle başladı. Vatandaşlar, gümrük kapılarında, yurt dışı temsilciliklerinde ve belirlenen havalimanlarında oy kullanabilecek.

EN ÇOK OY ALMANYA’DA

YSK verilerine göre en fazla seçmenin olduğu ülke 1 milyon 501 bin 152 ile Almanya oldu. Almanya’da seçmen sayısının fazla olması nedeniyle oy kullanma 26 temsilcilikte yapılacak. Ancak Alman hükümetinin aldığı karar, oy kullanacak olan Türkleri zor durumda bıraktı.

EK 9 KUTU İÇİN İZİN VERİLMEMİŞTİR

Almanya’da Türkiye’nin ek bölgelerde sandık kurmasına izin verilmedi. Buna göre Berlin, Köln, Münih, Frankfurt gibi 13 konsolosluk bölgesinde sandık kurulacak. Ancak Kassel, Siegen, Dortmund, Fulda, Limburg, Kiel, Saarbrücken, Bielefeld, Ulm ve Mannheim’da sandık kurulmayacak. Buradaki vatandaşların oy kullanmak için konsolosluk bölgelerine gitmesi gerekecek.

“BU SİYASİ BİR KARARDIR”

CNN Türk’ün canlı yayınına katılan TBMM Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı AK Parti İstanbul Milletvekili Akif Çağatay Kılıç, değerli açıklamalarda bulundu. Kılıç, “Üzülerek söylüyorum ki Almanya sadece büyükelçilik ve konsolosluklarımızın bulunduğu yerlerde oy kullanımına izin veriyor. En çok yabancı seçmenin olduğu Almanya’da ek sandık kurulması yönünde taleplerimiz oldu. kısa bir ara vererek vatandaşlarımızın rahat bir şekilde oy kullanabilmelerini sağlamak için devam edeceğiz. Ek taleplerimizin karşılanmayacağına dair geri bildirim aldık. Federal hükümet bu konuda izin vermedi. Çalışmaya devam.Doğrusunu söylemek gerekirse bu siyasi bir karardır bu yanlış bir an önce düzeltilmelidir.Almanya’nın bu tavrı dostluğa yakışmaz bu tavır vatandaşlarımızı sorguya çeker.Umarım bu kararlarını tekrar gözden geçirirler.”

habercaldiran.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu