Haber

Akkuyu NGS 3. Ünitesi 4.Kat İç Koruma Konteynerinin Montajı Tamamlandı

Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) 3’üncü güç ünitesi reaktör binasına dördüncü kat iç muhafaza kabının montajı tamamlandı. İç koruma konteyneri bir nükleer santralin güvenlik sisteminin en değerli unsurlarından biridir. İç muhafaza modülleri, reaktör bölmesinin sızdırmazlığını sağlar ve nükleer santralin işletme aşamasında reaktör bakım işlemlerinde kullanılan boru hatlarına ve direk vincine destek sağlar.

Akkuyu Nükleer AŞ Birinci Genel Müdür Yardımcısı ve NGS İnşaat İşleri Direktörü Sergey Butckikh, bu önemli inşaat çalışmasının tamamlanmasına ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu: “Akkuyu NGS’nin dört güç ünitesinin inşaatı planlanan takvime uygun olarak aktif olarak ilerlemektedir. 3. ünitede silindirik olanların sonuncusu olan iç muhafaza kabının dördüncü katının montajını tamamladık. Bir sonraki aşamada ise üçüncü ve dördüncü katmanların kaynaklanmasını, taşıma ve işçi hava kilidi elemanları dahil olmak üzere gömülü bölümlerin güçlendirilmesini ve montaj işlemlerinin gerçekleştirilmesini planlıyoruz. “Daha sonra, reaktör binasının kubbesi de dahil olmak üzere üç dahili savunma konteyneri modülünden oluşan reaktör bölmesinin kubbe kısmını tasarım pozisyonuna yerleştirmeye geçeceğiz.”

Akkuyu NGS, Rus tasarımı VVER-1200 tipi 3+ nesil çağdaş ve ileri teknoloji reaktörlere sahip dört güç ünitesinden oluşmakta olup, her bir güç ünitesi 1200 MW kapasiteye sahiptir. Dünyanın en güvenli reaktörleri arasında yer alan bu tip reaktörler, iç ve dış olmak üzere çift savunmaya sahiptir. Betonarme dış kaplama, 9 büyüklüğüne kadar deprem, tsunami, kasırga ve bunların kombinasyonları gibi her türlü dış etkene dayanabilmektedir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

niksarajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu